Już od wielu lat na całym świecie uznana za najlepszą dietę świata i ceniona najbardziej przez ekspertów żywienia jest dieta śródziemnomorska.

Malta – przyjazny i słoneczny kraj w klimacie śródziemnomorskim

Jej protekcyjne działanie wynika z odpowiedniej zawartości warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych oraz ryb morskich. Dieta śródziemnomorska oparta jest na różnorodnych produktach spożywczych, przede wszystkim pochodzenia roślinnego. W diecie tej spożywa się dużo warzyw i owoców, roślin strączkowych, orzechów i zbóż. Do głównych zaleceń w diecie śródziemnomorskiej należy unikanie spożycia czerwonego mięsa i wędlin oraz zastąpienie ich rybami. Pozytywną cechą tej diety jest wysokie spożycie oliwy z oliwek, produktów mlecznych i zbożowych z niskiego przemiału. W diecie śródziemnomorskiej zaleca się umiarkowane picie wina i unikanie mocniejszych alkoholi.

umiarkowane picie wina

Zasadą prawidłowego żywienia w diecie śródziemnomorskiej jest zbilansowanie diety ze względu na zawartość białek – 15-20%, tłuszczy – 10-30% i węglowodanów 50-60% oraz witamin i składników mineralnych. Dieta powinna uwzględniać wszystkie te niezbędne składniki. Szczególnie ważne jest by ograniczyć tłuszcze nasycone i trans oraz dobrać odpowiednie proporcje kwasów nienasyconych omega 3 do omega-6. Należy zadbać o odpowiednie spożycie kwasów wielonienasyconych omega 3, których najbogatsze źródła to: ryby morskie oraz tłuszcze roślinne: oleje, głównie oliwa z oliwek extra vergine, olej lniany i rzepakowy tłoczony na zimno, orzechy, np. włoskie, nasiona, szczególnie siemię lniane i chia, awokado.

ryby to najlepsze źródło kwasów omega3